ÜDY 4 Belgesi

Karayolu üzerinde yurt içi yük taşımacılığı faaliyeti gösteren firmaların yetki belgeleri dahilinde istihdam edilmesi zorunlu mesleki yeterlilik belgesidir. ÜDY 4 Belgesi kişi tarafından alınır ama geçerliliği sigortasının yatırıldığı firma üzerindedir. Yani kısacası Belgeyi kişi alır ama geçerliliği firmadadır.

ÜDY 4 alabilmek için aranan en önemli şart en az lise mezunu olmanızdır. ÜDY 4 Belgesini firma yetkilileri alabileceği gibi gerekli şartları sağlaması halinde sigortası yatırılan bir çalışana da aldırılabilir.

ÜDY 4 Belgesi Alınması Zorunlu Firmaların Yetki Belgeleri: L1 Belgesi, M2 Belgesi, N2 Belgesi, P2 Belgesi, R1 Belgesi gibi yetki belgelerine sahip kuruluşlarda en az 1 adet üdy 4 belgesine sahip personel istihdam ettirme zorunluluğu vardır.

ÜDY 4 istihdam noktasında zorunlu mesleki yeterlilik belgesidir. Yetki Belgenize uygun ÜDY 4 Belgeli Personel bulundurmadığınız takdirde cezai işlem uygulanmaktadır.

ÜDY 4 Belgesini Kimler Alabilir

ÜDY 4 Belgesini Kimler Almalıdır?, ÜDY 4 Belgesi Kimlere Zorunludur?, ÜDY 4 Belgesi Kimlere Gereklidir?, ÜDY 4 alacak kişilerde bazı temel şartlar aranmaktadır.

 • En az lise mezunu olması,
 • Uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı sabıka kaydının bulunmaması,

şartlarının sağlanması yeterlidir.

ÜDY 4 Belgesi Bir Kaç Firmada Geçerli midir?

ÜDY 4 Belgeniz sadece bir firmada geçerlidir.

ÜDY 4 Belgesi Kapsamları

 • ÜDY 4 Belgesi yurt içi statüsünde kabul edilen bir ÜDY olduğu için ÜDY 4 Belgesi alan bir kişi ODY 4 Belgesi almış sayılır. Yurtiçi yük taşımacılığı faaliyetlerini gösteren bir firmada yetki belgeleri dahilinde Üst Düzey Yöneticilik Mesleki Yeterlilik Belgesi (ÜDY 4 Belgesi) yeterli olacaktır.

ÜDY 4 Belgelerinin ODY Belgeleri üzerindeki Kapsamları

 • ÜDY 4 Belgesi alınması halinde ODY 4 Belgesini kapsamaktadır.

ÜDY 4 Belgesi Aranan Şartlar?

ÜDY 4 Belgesi alabilmek için aranan şartlar, ÜDY 4 Belgesini kimler alabilir, ÜDY 4 Belgesi nasıl alınır, ÜDY 4 Belgesi ne işe yarar, ÜDY 4 Belgesi nerede kullanılır gibi bir çok ÜDY Merkezimize yansıtılmıştır. Sizlere detaylı olarak cevaplar aradık ve umarız faydalı olacaktır.

Öncelikle bilinmesi gereken şudur: “Lise Mezunu” herkes ÜDY 4 alabilir.

ÜDY 4 Belgesini;

 • Yurt içi Yük taşımacılığı yapan firmaların yetkilileri
 • Yurt içi Yük taşımacılığı alanında görevli ve kariyer yapmak isteyen personeller
 • Geleceğine önem veren öğrenciler
 • Lise mezunu olan herkes
 • Uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı sabıka kaydının bulunmaması halinde

ÜDY 4 alabilir.

ÜDY 4 Belgesi Neden Alınır?

ÜDY 4 Belgesi Hangi Firmalara Zorunludur?, ÜDY 4 Belgesi Kimlere Zorunludur? sorusunu sürekli adaylar bize sormaktadır.

L1, M2, N2, P2, R1 Yetki Belgesi türlerinden herhangi birine sahip olan işletmeler en az 1 adet ÜDY 4 Belgesine sahip olan personel istihdam edilmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Yetki belgelerine sahip işletmeler ÜDY 4 Belgeli Personel bulundurmadıklarında cezai işlem uygulanmaktadır.

ÜDY 4 Belgesi Sınav Tarihleri

ÜDY 4 Sınav Tarihleri ile ilgili Milli Eğitim Müdürlüğü 01.01.2017 tarihinden sonra Üst Düzey Yöneticilerin faydasına olacak bir değişikliğe imza atmıştır. Daha önceleri 3 ayda veya 5 ayda bir olan ÜDY 4 Sınavları her ay düzenlenmekte ve 1 Ayda ÜDY 4 Belgesi almanız öngörülmektedir. Her ayın 1’i ila 15’i arasında kayıt dönemi ve bir sonraki ayın 1’i ila 15’i sınav dönemi şeklinde düzenlenmektedir.

ÜDY 4 Belgesi Veren Kurslar

İstanbul Denge SRC, ODY ve ÜDY Merkezi ile 0216 493 42 42 veya 0549 493 42 42 numaralı telefonlarından 09:00 / 20:00 saatlerinde ulaşabilirsiniz.

ÜDY 4 Belgesi Alma Şartları

 • L1, M2, N2, P2, R1 türü yetki belgesi kapsamında faaliyette bulunanlarda , gösterecekleri faaliyet alanlarına uygun en az birer adet üst düzey yönetici (ÜDY 4 türü Mesleki Yeterlilik Belgesi) ve bir adet orta düzey yönetici (ODY türü Mesleki Yeterlilik Belgesi)

Yukarıda sayılan Yetki belgeleri ve B3 – C1 – D3 – E1 – E2 – K1 ve K2 türü yetki belgeleri kapsamında çalışan tüm sürücüler (SRC türü Mesleki Yeterlilik Belgesi).

ÜDY 4 ile ilgili merak ettiklerinizi bizlere sorabilirsiniz.

ÜDY 4 Belgesi Eğitim Muafiyet Şartları

Üniversite veya Yüksek okullarından 4(dört) yıllık lisans eğitimi veren ulaştırma ekonomisi, lojistik, ulaştırma, karayolu trafiği mezun olanlar ve diğer bölümlerden mezun olup taşımacılık, ulaştırma, lojistik, ulaştırma ekonomisi, karayolu trafiği bölümlerinde ihtisas, yüksek lisans veya doktora derecesi almış olanlar,

Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü veya ulaştırma bölge müdürlüklerinde en az üç yıl süreyle şube müdürü veya bölge müdür yardımcısı unvanı ile görev yapmış olanlar ile Emniyet Genel Müdürlüğünün merkez veya taşra teşkilatında en az üç yıl süreyle trafik ile ilgili bölümlerde daire başkanı veya emniyet müdürü olarak görev yapmış olanlar, mesleki yeterlilik eğitiminden muaf olur. Yapılan ÜDY 4 sınavlarında başarılı olmaları halinde Mesleki Yeterlilik Belgelerine sahip olurlar.

ÜDY 4 Belgesi İstihdam Zorunluluğu

ODY ve ÜDY Belgesi istihdam etmesi zorunlu olan yetki belgelerine sahip firmalar;

 • L1 (Yurtiçi Lojistik İşletmeciliği) belgeli firmalarda, ÜDY4 ve ODY4 belgeli en az birer yönetici
 • M2 (Yurtiçi Kargo İşletmeciliği) belgeli firmalarda, ÜDY4 ve ODY4 belgeli en az birer yönetici
 • N2 (Yurtiçi Ambarı İşletmeciliği) belgeli firmalarda, ÜDY4 ve ODY4 belgeli en az birer yönetici
 • P2 (Yurtiçi Dağıtım İşletmeciliği) belgeli firmalarda, ÜDY4 ve ODY4 belgeli en az birer yönetici
 • R1 (Yurtiçi Taşıma İşleri Organizatörlüğü) belgeli firmalarda, ÜDY4 ve ODY4 belgeli en az birer yönetici

istihdam etmek zorundadır.

ÜDY 4 Belgesi Nasıl Alınır?

ÜDY 4 almak için en az lise mezunu olunması gerekmektedir. Lise mezunu herkes ÜDY 4 alabilir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı ÜDY Merkezine giderek kaydınızı yaptırın. ÜDY 4 Eğitim ve ÜDY 4 Sınavında başarılı olmanız halinde ÜDY 4 Belgesine hak kazanırsınız. Her ay düzenli olarak ÜDY 4 sınavı yapılmaktadır. 1 Ayda ÜDY 4 Belgesi alabilirsiniz.

ÜDY 4 alacak kişilerin en az lise mezunu olması şartı bulunmaktadır. Mezuniyet şartını tamamlayan kişiler başvurularını gerçekleştirebilmek için öncelikle ÜDY 4 Belgesini nasıl almanızın gerektiğine bakmamız gerekiyor. ÜDY 4 alırken 2(iki) farklı muafiyet durumunuz bulunmaktadır. Bunlardan biri ÜDY 4 Eğitim Muafiyeti diğeri ise Sınavsız ÜDY 4 olarak bilinmektedir.

ÜDY 4 Belgesi Eğitim Muafiyet Şartları

 • Üniversite veya Yüksekokullarından 4(dört) yıllık lisans eğitimi veren ulaştırma ekonomisi, lojistik, ulaştırma, karayolu trafiği mezun olanlar ve diğer bölümlerden mezun olup taşımacılık, ulaştırma, lojistik, ulaştırma ekonomisi, karayolu trafiği bölümlerinde ihtisas, yüksek lisans veya doktora derecesi almış olanlar,
 • Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü veya ulaştırma bölge müdürlüklerinde en az üç yıl süreyle şube müdürü veya bölge müdür yardımcısı unvanı ile görev yapmış olanlar ile Emniyet Genel Müdürlüğünün merkez veya taşra teşkilatında en az üç yıl süreyle trafik ile ilgili bölümlerde daire başkanı veya emniyet müdürü olarak görev yapmış olanlar,

mesleki yeterlilik eğitiminden muaf olur. Yapılan ÜDY 4 sınavlarında başarılı olmaları halinde Mesleki Yeterlilik Belgelerine sahip olurlar.

Sınavsız ÜDY 4 Belgesi Şartı

25.02.2006 tarihinden önce yetki belgelerine sahip bir firmada imza yetkilisi olarak görev yapmış ve bunu belgelendirme durumunda Sınavsız ÜDY 4 hakkı bulunmaktadır.

Bu durumların sağlanmaması durumunda sizlerden istenilecek, gerekli üdy 4 evraklarını merkezimize ibraz etmeniz gerekecektir. İbraz ettikten sonra başvuru, dersler ve sınav olarak 3(üç) aşama şeklinde ÜDY 4 Belgenizi alabileceksiniz. Genellikle ayın 1 ila 15 i arası kayıt dönemidir. 15’inden sonraki ilk Hafta sonu dersleriniz başlayacaktır. Sınav haftası olan bir sonraki ay ilk iki haftasına kadar eğitimleriniz sürecektir. Başarılı olmanız halinde evrağınızı merkezimizden alabilirsiniz.

Sınavsız ÜDY 4 Belgesi Başvurularınızı : 444 24 07 numaralı telefondan doğrudan Ulaştırma Bakanlığından yapmanız gerekmektedir.

ÜDY 4 Belgesi Nereden Alınır?

ÜDY 4 almak istiyor ve nereden alacağınızı bilmiyorsanız. Denge ÜDY Merkezi artık sizin için size en yakın yerlerde, İstanbul ilinde Maltepe, Kartal, Pendik, Kaynarca, Tuzla, İçmeler, Şifa ilçelerinde Kocaeli (İzmit) ilinde Gebze, Darıca, Dilovası ilçelerinde ÜDY4, ÜDY 4 Eğitimi, ÜDY 4 Merkezi ve ÜDY 4 Sınavı hizmeti olarak sizlere alanında uzman eğitmenler eşliğinde yanınızda yer almaktayız. Hemen detaylı bilgi almak için bizleri arayın…

ÜDY 4 2017 itibari ile Milli Eğitim Bakanlığına devredilmiştir. ÜDY 4 almadan önce ÜDY 4 Başvurusunda bulunduğunuz ÜDY Merkezinizin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ÜDY 4 vermeye yetkili olduğundan emin olun.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış ve yetkilendirilmiş kurumlardan ÜDY 4 alabilirsiniz. Tuzla Denge Ulaştırma Hizmetleri Mesleki Yeterlilik Kursu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış bir eğitim kurumudur.

ÜDY 4 Belgesi Sınavı Nasıl Olur?

ÜDY 4 Sınavı Nasıl Olur sorusu özellikle ilk defa yazılan ÜDY 4 Adaylarımız tarafından bizlere yöneltilen ÜDY 4 Kursiyerleri için en önemli sorulardan bir tanesidir. Hafta sonu düzenlenen ÜDY 4 Sınavları sabah 10:00 itibari ile yapılmaktadır.

Yazılı ÜDY 4 Sınavı : ilk gireceğiniz ÜDY 4 Sınavı 40 sorudan oluşmaktadır. Yazılı olarak gireceğiniz ÜDY 4 Sınavında en az 28 doğru yaparak 70 puan veya üzeri almanız gerekmektedir.

Başarılı olan adaylarımız hemen ilk işi günü ile birlikte ÜDY 4 Belgelerini alabilirler.

ÜDY 4 için toplam 4 sınav hakkınız bulunmaktadır. Başarısız olduğunuz takdirde bir sonraki sınava girebilirsiniz. Bir sonraki sınav için 1 ay beklemenize gerek olmamaktadır. Genellikle 15 günde bir ara sınav olacaktır. Toplam 4 hakkınızı kullanmanız durumunda tekrar ÜDY 4 için kayıt olmanız gerekecektir.

ÜDY 4 Belgesi Sınav Sonuçlarının Açıklanması

ÜDY 4 Sınav Sonuçlarının açıklanması aynı gün içerisinde olacaktır. Gireceğiniz ÜDY 4 Sınavı Sonuçlarını o gün öğrenebilirsiniz.

ÜDY 4 Belgesi Sınavından Başarısız Oldum Ne Yapmalıyım?

ÜDY 4 Sınavı için toplam 4 sınav hakkınız bulunmaktadır. Başarısız olduğunuz durumda devamındaki diğer hakkınızı kullanabilirsiniz. Tüm haklarınızı kullanmanız durumunda kaydınız silinir ve bir sonraki dönem için tekrar ÜDY 4 Kaydı yaptırmanız gerekir.

ÜDY 4 Belgesi Sınav Harcının Yatırılması

ÜDY 4 Sınav Harcı Milli Eğitim Bakanlığına kayıt olduğunuz ÜDY Merkezi tarafından yatırılır. Ücreti 2022 yılı ÜDY 4 Sınav Harcı 130 TL‘dir.

ÜDY 4 Belgesi Belge Harcının Yatırılması

ÜDY 4 Harcı Ulaştırma Bakanlığına tarafınızdan yatırılır. VakıfBank veya HalkBank Bankalarının ATMlerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Başarılı olmanız halinde yatırılan Belge Harcı 2022 yılı itibari ile 42 TL‘dir.

ÜDY 4 Belgesi Eğitimleri

ÜDY 4 eğitimi verilen dersler;

 • Ulusal Ulaştırma Mevzuatı
 • Anayasa
 • Ticaret Hukuku
 • İş Hukuku
 • Medeni Hukuk
 • Vergi Hukuku
 • Yasal Sorumluluklar
 • Sorumluluk Sigortaları
 • Ulusal Sözleşmeler
 • Gümrük ve Kaçakçılık Mevzuatı
 • Finansal Yönetim
 • Güzergah, Belge ve Maliyet Analizleri
 • Ticari Belgeler
 • Vergi Kanunları ve Uygulamaları
 • Müşteri İlişkileri Yönetimi
 • Pazarlama
 • Toplam Kalite Yönetimi ve Süreç Yönetimi
 • İnsan Kaynakları ve Davranış Yönetimi
 • Bilgi İşlem ve Haberleşme Teknolojileri
 • Lojistik, Sevkiyat ve Depo Yönetimi
 • Taşımacılık Politikaları
 • Ulaştırma Koridorları ve Güzergahlar
 • Taşımacılık Tipleri ve Karşılaştırmaları
 • Kurum ve Kuruluşlar
 • Pazara Giriş Şartları
 • Teknik Standartlar
 • İlk Yardım
 • AETR, ADR ve Yükleme Güvenliği
 • Trafik Güvenliği

derslerinden eğitimler verilmektedir.

ÜDY 4 Belgesi Fiyatları

 • 2022 yılı ÜDY 4 Belgesi Yurt İçi Yük Taşımacılığı Üst Düzey Yönetici Belgesi Fiyatı : 2.656,25 TL
 • ÜDY 4 Belgesi Sınav Harcı : 130 TL
 • ÜDY 4 Belgesi Belge Ücreti : 42 TL